Živý plot

Živý plot je rozšířený a příjemný způsob nejen k oplocení jednotlivých pozemků, ale zároveň k vytvoření útulného a klidného soukromí, ve kterém se cítíme příjemně. Jaké druhy živého plotu jsou nejčastější a kdy na živý plot použít plotové nůžky?

Nejrozšířenější druhy živého plotu

Mezi nejčastěji sázené živé ploty patří takzvané nízké. Jde hlavně o optické ohraničení pozemku či záhonu, nikoli o jeho stoprocentní nepřístupnost. Pro takový druh plotu bývá nejvhodnější rostlinou pomalu rostoucí zimostráz vždyzelený. Nejenže vás neobtěžuje dlouhými šlahouny listů, ale sám o osobě disponuje velkou hustotou listů a větviček a tak své aku nůžky nebudete zbytečně namáhat.

Další možností jsou tvarované živé ploty. V Česku jsou velmi oblíbené pro možnost vytvarování takových keřů do nejrůznějších okrasných typů. Při výběru konkrétního druhu rostliny je třeba vzít v úvahu, jak často budete chtít plotové nůžky k zastřihování vašeho plotu používat. Například cypřišovec Leylandova dokáže vyrůst až o jeden metr za sezónu. Z hlediska dlouhé životnosti je naopak vhodný tis červený.

Mezi další druhy živých plotů patří ty volně rostoucí. Nejoblíbenější v této kategorii jsou opadavé listnáče nebo ovocné dřeviny jako jsou muchovníky, mišpule nebo trnky.

Jak často plot stříhat?

Aku nůžky si připravte hned zkraje roku, a to ideálně v únoru ještě před začátkem vegetačního období. Pokud druh vašeho plotu vyžaduje častější stříhání, zvolte období jara nebo podzimu.

Chcete-li vytvarovat něco nového se svým plotem, začněte se stříháním v únoru a pokračujte každý měsíc až do května. Přes léto živé ploty nestříhejte, mohli byste je totiž nenávratně poškodit. Přes vegetační období se spíše zaměřujte na suché části plotu, které pečlivě odstraňujte. Stejně tak platí stop stříhání plotu v zimě. Mohlo by dojít k jeho úplnému zničení.