Jak na zabezpečení domu svépomocí

 

Vloupání se zdaleka netýká pouze rekreačních objektů, ale často se stane terčem zlodějů i vytipovaný byt nebo rodinný dům. Někteří drzí pachatelé se dokonce nezdráhají do soukromého objektu vniknout v době přítomnosti majitelů. Obecně však dochází k většině vloupání spíše tehdy, když je domov opuštěný. Není tudíž divu, že jsou tyto události četnější hlavně v létě, během kterého lidé hojně odjíždí na dovolenou.

 

zámek a mříže

Zdroj: Pexels.com

 

Účinnou prevencí před odcizením majetku a napácháním škod může být zabezpečení domácnosti. Na komplexní zabezpečení od odborné firmy je však třeba si většinou připravit pár desítek tisíc (v ČR to je např. společnost ADLO, která vyrábí mj. bezpečnostní dveře). A i když se tato investice pochopitelně vyplatí, ne každý na ni má finanční prostředky. Alternativním řešením tak může být zabezpečení obydlí svépomocí. To vyjde obvykle podstatně levněji.

Přítomnost mechanického zabezpečení zloděje často odradí

Pokud se zloděj rozhoduje mezi dvěma objekty, z nichž jeden má nainstalované mechanické ochranné prvky, zatímco ten druhý nikoliv, který myslíte, že si vybere? Ano, tipuje správně. Už jen přítomnost mechanického zabezpečení může odradit od pokusu do domu či bytu vůbec vniknout.

Primárním účelem mechanického zabezpečí je co nejvíce ztížit až zamezit přístup nepovolaným osobám do objektu a zabránit tím vykradení bytu či domu.

Zabezpečení dveří je úplným základem

Pokud to charakter dveří umožňuje, zloděj nepotřebuje hledat žádné složité řešení a jednoduše se pokusí dostat právě přes ně. Mít poctivé dveře se proto zkrátka vyplatí. 

Vyměnit běžné vchodové dveře za bezpečnostní není úplně jednoduché, ale šikovný kutil s dostatkem zkušeností tento úkol většinou zvládne. Je však třeba už dopředu počítat s tím, že montáž těchto dveří je poněkud složitější, protože v ideálním případě je třeba zároveň dát i ocelové zárubně.

Úspornějším a zároveň také jednodušším řešením je výměna běžné cylindrické vložky dveří (lidově „dveřní zámek“) za speciální bezpečnostní vložku.

Je třeba pamatovat rovněž na skutečnost, že společně s vložkou by mělo být vždy nainstalováno také bezpečnostní kování a to takové, které patří do téže bezpečnostní třídy. Do kategorie bezpečnostních kování patří také klika ve tvaru koule. Ta má na vnitřní straně kliku, zatímco na vnější se nachází koule.

Do jisté míry chrání i bezpečnostní řetízek ve dveřích, který lze pořídit takřka za pár korun. Jeho montáž je otázkou pár minut.

Bezpečnostní třída slouží k označení stupně ochrany konkrétního mechanického zábranného systému. Označuje se zkratkou RC, která vychází z anglického slovního spojení Resistance Class (česky „třída odolnosti“). Celkem existuje 6 bezpečnostních tříd. RC 1 a RC 2 poskytují základní ochranu, RC 3 zvýšenou a RC 4 vysokou. Třídy RC 5 a RC 6 se běžně takřka nepoužívají.

Chráněné by měly být i ostatní vstupy

Rodinné domy mají kromě vchodových dveří často ještě jiný vstup. Může jít o zadní vchod, který je situován směrem do zahrady či dvora. A často se dá do objektu dostat také přes dveře do sklepa, případně i vrata od garáže.

Také u všech těchto dalších přístupů do domu je vhodné nainstalovat bezpečnostní zámek nebo nahradit klasickou kliku koulí. A účinným řešením může být i umístění mříže na dveře. Její pořízení se pohybuje v tisícových až desetitisícových částkách, ale kdo má zkušenosti se svařováním, může si ji zkusit vyrobit svépomocí. Anebo poprosit známého, který ovládá svařování kovů. Její ukotvení již nebývá těžké a ani nevyžaduje vysekávání nebo dokonce bourání zdi.

Okna se často podceňují

Když zloděj nevnikne do domu dveřmi, použije okno. Právě přístup přes okno je dokonce jedním z nejčastějších způsobů, jak se dostat do cizího objektu. Zabezpečení oken ale většina majitelů podceňuje nebo si nebezpečí ani neuvědomuje, přestože rozbití či vypáčení okna do domu nebo bytu je i pro nezkušeného zlodějíčka velmi snadné.

Také v tomto případě je možné vsadit na zabezpečení pomocí mříže do oken. Platí to zejména pro ty, která jsou situovaná v přízemí.

 

svářeč

Zdroj: Pexels.com

 

Za pozornost stojí také bezpečnostní folie na okna, která způsobí, že se skleněná výplň po úderu nevysype. Má navíc tu výhodu, že na rozdíl od mříží nemění vizuální podobu objektu, protože je čirá a není na první pohled vidět. Aplikace folie není složitá, lepí se z vnitřní strany okna. Sklo je nejdříve třeba pečlivě vyčistit od případných nečistot. Cena folie se pohybuje zhruba od 1000 korun za m2.

K mechanickým zábranám okem se řadí rovněž venkovní bezpečnostní rolety a žaluzie. Ty jsou totiž konstruovány tak, aby je nebylo možné zvenčí roztáhnout. I s nimi si šikovný kutil poradí obvykle poradí svépomocí.

Elektronické zabezpečí upozorní, že se něco děje

Elektronické zabezpečovací zařízení sice nezabrání vniknutí nezvaných hostů, ale upozorní na jejich přítomnost.

Komplexní elektronický zabezpečovací systém obvykle vyjde na pár desítek tisíc korun a jeho instalace by se měli ujmout odborníci. Některé elektronické bezpečnostní prvky však dokáže zapojit takřka každý, mnohdy se navíc mohou pochlubit příznivou cenou.

Bezpečnostní kamera

Jednoduchá bezpečnostní kamera stojí něco málo přes 1 000 korun. Pokud se jedná o bezdrátový model, instalace je velice snadná a zprovoznit ji dokáže prakticky každý. Prostřednictvím internetového připojení, WiFi nebo mobilní sítě dokáže přenášet obraz toho, co se v domě aktuálně děje.

U venkovních kamer je výhodou funkce nočního vidění a obecně se doporučují kamery s možností záznamu. Ne vždy má totiž majitel možnost sledovat děj v reálném čase.

 

bezpečnostní kamera

Zdroj: Pexels.com

 

Za asi desetinovou cenu běžné bezpečnostní kamery lze pořídit věrnou atrapu kamery. V tomto případě je jejím účelem odradit zloděje od vloupání.

Digitální kukátko

Základní model digitálního kukátka se pohybuje v podobné cenové hladině jako bezpečnostní kamery. Na rozdíl od klasického kukátka disponuje vnější kamerou a vnitřní obrazovkou, která přenáší obraz toho, co se děje před vchodovými dveřmi.

Vůbec nejdůležitější prevence

Nejdůležitější je pochopitelně prevence. To znamená pokusit se zabránit tomu, aby si právě dům zloději vůbec vybrali. A pokud už se tak přece jen stane, co nejvíce jim znesnadnit jeho vyloupení. Některá preventivní opatření navíc vůbec nic nestojí.

Neusnadňujte zlodějům přístup

V době nepřítomnosti nezapomeňte pečlivě zamknout dveře a zavřít okna. Kromě vchodových dveří zkontrolujte i všechny ostatní přístupy do domu včetně balkonových dveří.

Naprostou samozřejmostí je pochopitelně nenechávat klíč od domu pod rohožkou či za květináčem, zloděj tyto obvyklé úkryty velice dobře zná.

Bujný porost dřevin okolo domu usnadňuje vykradení, zloději mohou totiž v tichosti loupit, aniž by to kdokoliv zpozoroval. Pokud váš dům zakrývá sousedův strom, pak vězte, že minimální vzdálenost vzrostlého stromu od domu činí podle zákona alespoň 3 metry.

Pamatujte také na dostatečné osvětlení před domem. Cizí osoby na soukromém pozemku tím pádem nebude snadné přehlédnout.

Žebřík a nářadí vždy zamykejte, nikdy je neukládejte na volně přístupné místo.

Neupozorňujte na svoji nepřítomnost

Přestože si ti nejotrlejší zloději s přítomností majitelů těžkou hlavu nedělají, většina si vytipuje k vykradení takový objekt, který vypadá na první pohled opuštěně. Vyplatí se proto nechodit neštěstí naproti a zbytečně na svou nepřítomnost neupozorňovat.

Povadlé kytky v oknech, přeplněná poštovní schránka či předzahrádka zarůstající plevelem, to jsou jasné signály toho, že doma nikdo není. Pokud jedete na dovolenou nebo třeba na delší pracovní cestu, neváhejte poprosit spolehlivého souseda nebo příbuzného, zda by se o tyto záležitosti nepostaral.

Ještě větší nebezpečí ukrývá svět sociálních sítí. Dnes už není neobvyklé, že si zloděj vytipuje objekt k vykradení právě na základě informací, které dávají nic netušící majitelé například na Facebook či Instagram. Pozor na veřejné statusy aktuálního místa pobytu, každodenní přidávání fotek z dovolené na druhém konci světa, stejně jako na chlubení se ceněným veteránem v garáži. Může se stát, že po návratu z dovolené už ho na svém místě nenajdete.

Zabezpečení domova svépomocí má i své úskalí

Mechanické zábrany a elektronické zabezpečení domova rozhodně mají svůj smysl. A protože jsou Češi známí svými kutilskými schopnostmi, mnozí se s chutí pustí do vyrobení vlastních zabezpečovacích prvků nebo se sami chopí jejich instalace. Není divu, tato cesta je většinou výrazně levnější.

Ve skutečnosti se však může právě instalace bezpečnostních prvků svépomocí ve výsledku paradoxně značně prodražit. A úskalí jsou rovnou dvě.

  • Špatně nainstalované nebo nastavené bezpečnostní prvky pouze částečně nebo dokonce vůbec neplní svůj účel. Někdy mají majitelé starosti navíc například v podobě falešných poplachů.

 

  • Svépomocí řešené bezpečnostní prvky neuznávají pojišťovny. Jejich přítomnost v domě se tudíž nepromítá do výše pojistky a mohou vzniknout i potíže při samotné likvidaci pojistné události.

Při zabezpečování domova proto nejdříve pečlivě zvažte, zda se vám výroba nebo instalace bezpečnostních prvků svépomocí skutečně vyplatí.