Jak dlouho vydrží aku pila?

Současná doba přináší v mnoha oblastech nové trendy. V automobilovém průmyslu jsou to elektromobily, v zahradnictví jsou novým trendem rovněž nástroje poháněné akumulátory. Jak je to s jejich výdrží? Jak dlouho například reálně vydrží aku pily při provozu?

Výhody aku

Ať už vlastníte nebo zatím nevlastníte aku pily, je vám asi jasné, že oproti motorovým nebo elektrickým strojům mají ty akumulátorové jednu velkou nevýhodu. Tou je rychlá ztráta energie. Proto je vždy praktické vlastnit alespoň dvě aku baterie, aby vám při vybití jedné nezačala stát práce.

Mezi jednoznačné výhody akumulátorových pil patří jejich levnější provoz. Aku baterie jsou na provoz ekonomické. Faktem je, že jejich pořizovací cena je vyšší, ale občas se dá narazit na nějakou výhodnou akci a získat tak aku baterii za výhodných podmínek.

Další výhodou aku pily je její bezhlučnost. To je v případě řetězových pil zcela zásadní výhoda. Klasické motorové pily jsou velmi hlučné a často svým hlukem ničí nejen váš sluch, ale obtěžují i vaše okolí. S akumulátorovou pilou můžete klidně řezat to, co potřebujete a vedle sebe uspávat vaše malé miminko.

Mezi velké plusy aku pil patří i jejich nízká hmotnost. Pro vaše ruce je to dobrá zpráva a rozdíl pocítíte hned, jak vezmete poprvé aku pilu do ruky. Zvyknout si ale budete muset na to, že řetěz aku pily není tlačen do dřeva váhou pily, ale musíte mu pro jeho nízkou hmotnost pomáhat sami.

Jaká je výdrž

Co se výdrže týče, vše se samozřejmě odvíjí od kapacity aku baterie. Čím silnější je, tím déle vydrží, respektive tím déle může jet na vysoký výkon. Ačkoli aku pily nemají takový výkon jako motorové pily, dají se dost dobře použít na řezání větví u stromů, různé tesařské práce nebo na řezání lišt a prken. V tomhle jsou praktické.

Při nepřetržitém řezání vám pila vydrží podle druhu baterie 15-30 minut, při přerušované, pozvolné práci pak 30 až 60 minut. Pokud zrovna nejste těžaři dřeva v lese, pak jsou aku pily výborným a příjemným společníkem při vaší práci se dřevem.