Druhy pil

Jaro a léto jsou tradičním obdobím, kdy se více věnujeme zahradě, sadům, péči o stromy, ale i obstaráváním dřeva na další topnou sezónu. K tomu, aby vás práce se dřevem bavila, je potřeba vlastnit kvalitní pilu. Jaké řetězové pily jsou aktuálně k dispozici na trhu? A jaké jsou jejich výhody?

Jaký typ zvolit

Řetězové pily se v zásadě liší podle zdroje napájení neboli pohonu a to na tradiční motorové, elektrické nebo aktuálně velmi moderní akumulátorové.

Motorové pily benzínové jsou asi nejznámějším typem řetězových pil. Jsou pověstné vysokým výkonem. Se správným typem si můžete troufnout do lesa na vzrostlý strom. Méně výkonné motory vám zase dostatečně postačí na krájení palivového dříví nebo na pořezání větví ze stromů či práci se dřevem okolo domu. Nevýhodou motorových pil je jejich startování. Mechanický start, navíc chladný motor – to vše může být zejména v zimním období náročné.

Elektrické pily jsou oblíbené pro svou nenáročnost. Neřešíte startování, jen se staráte o řetěz a drobnou údržbu. U tohoto druhu pil je také zaručen tichý chod, který chrání váš sluch i nervy vašich sousedů. Nevýhodou elektrických pil je nutnost mít u sebe elektrický kabel. Při práci na zahradě, a to zejména ve výšce, se vám kabel může motat před vodící lištu, a tak je na místě zvýšená opatrnost. S elektrickou pilou ze stejného důvodu nemůžete vyrazit do lesa.

Poslední a stále více oblíbeným typem řetězových pil jsou aku pily. Disponují výkonným akumulátorem, díky kterému můžete několik hodin řezat dřevo uprostřed lesa, aniž byste pocítili snížení výkonu. Máte-li navíc rychlonabíječku, práce s aku pilou vás nebude zdržovat. Akumulátorové pily sice nejsou tak výkonné jako pily motorové, nicméně mnohé se jim velmi přibližují. Jsou šetrné k životnímu prostředí a mají rovněž tichý chod.

  

Třešnička na dortu

Třešničkou na dortu řetězových pil jsou takzvané teleskopické pily. Nutně je nemusíte vlastnit, ale když je pořídíte, zamilujete se do nich. Jsou praktickým pomocníkem při řezání výše položených větví. Už nemusíte řešit žebřík, štafle nebo rovnováhu ve výšce. Teleskopickou pilu ovládáte přímo ze země.