Druhy lepidel na plasty, dřevo a kov

 Svět lepidel nabízí velmi širokou škálu produktů a občas je obtížné zvolit ten správný druh. Dovolte nám tedy usnadnit Váš výběr tímto souhrnným článkem.

 

lepeni-dreva

Zdroj: Depositphotos.com

 

Nejprve si osvětleme pojmy jednosložkové a vícesložkové lepidlo. Jak název napovídá, jednosložková lepidla využívají jednoduché složení, které nevyžaduje žádný aktivátor. Oproti tomu vícesložkové lepidlo je složeno z více komponent, které při své reakci aktivují proces tuhnutí a tvrdnutí. Tato lepidla se vyznačují vysokou pevností a jsou proto vhodná pro lepení nepružných materiálů.

Při výběru lepidla se vždy díváme na to, na jaké bázi lepidlo funguje a pro jaké použití je určeno. Na e-shopech se můžete setkat s oběma typy třídění. Pokud preferujete výběr dle použití, zkuste mrknout např. na lepidla na e-shopu Packsea.cz. Snadno se tam zorientujete a mají slušný výběr.


Lepidla dle složení

Lepidlo na bázi MS polymerů

Lze využít pro lepení PVC, PS, PUR a některých dalších druhů plastů. Stejně tak funguje na kovy, jako je nerezová ocel, hliník, měď či olova. Lepí také sklo, zrcadla, beton, keramické dlaždice, smaltované výrobky, dřevo, zdivo, sádrokarton apod. Doporučuje se pro lepení vodotěsných konstrukčních spojů ve strojním a stavebním průmyslu, dílů karoserií (pohltí vibrace), ale také lepení v interiéru např. parapetů, schodnic, podlahových lišt, obkladů či lze použít i pro tmelení dilatačních spár v interiérech.

Lepidlo na bázi polyuretanu

Používá se pro lepení konstrukcí a lisování dřeva i dřevěných prvků, dřevotřískových materiálů, lepení desek MDF a vrstvených panelů. Zvládá také opravy a výrobu nábytku. Zakoupíte jej také pro lepení polystyrenu, pěnových hmot, keramiky, minerálních vln i dalších nesavých materiálů, mezi které patří kov, plast i stavební hmoty. Tento druh lepidla není vhodné používat k výrobě stavebních konstrukčních zátěžových prvků.

Kontaktní lepidlo na benzínovém základu (chemoprén)

Lepí mnoho materiálů jako např. guma, kůže, dřevo, korek, karton, plsť, tvrzené PVC, kov a mnoho dalších. Nehodí se naopak na lepení polystyrénu, teflonu, měkčeného PVC, PE a PP.

Jde o poměrně univerzální lepidlo, kterým lepíme např. gumu, korek, kůži, dřevo, kartony, plsť, PVC tvrzené a dokonce i kovy a mnoho dalších. Upozorňujeme ale, že není vhodný na polystyren, teflon, měkčené PVC, PP ani PE.

Lepidlo ze syntetického kaučuku

Vykazuje výbornost pevnost vazby ke kovům a celé řadě plastů, včetně polypropylenu, polyetylenu a nárazuvzdorného/houževnatého polystyrenu. Dobrá odolnost vůči vodě a stárnutí.

Lepidla dle použití

 Lepidlo na plasty

Hned na úvod si řekněme, že ne všechny plasty lze lepit. Zda lze konkrétní plast lepit, poznáme díky vodě. Pokud úlomek plastu neplave na vodní hladině, lze jej slepit. Lepit lze také plast, který se dá smáčet a netvoří se na něm pouze kapky vody. Poté postupujeme na výběr lepidla, dle druhu plastu, ze kterého je výrobek zhotoven. Druhy plastu jsou nejčastěji značeny zkratkami, které se uvádí také na vhodném lepidle. Lepení měkčených plastů nebývá problém. Jako lepidlo na tvrdé plasty využíváme nejčastěji tzv. lepidly svařující za studena. 

Polystyren – Malé plochy lepíme rozpouštědlovými lepidly, větší plochy reaktivními polyuretanovými či epoxidovými lepidly. Na pěnový polystyren (EPS) použijeme lepidla kontaktní rozpouštědlová a polymerová, na porézní materiály ho přilepíte disperzními či reaktivními polyuretanovými lepidly. 

ABS, SAN – rozpouštědlová či reaktivnípolyuretanová lepidla 

Plexisklo (PMMA) – rozpouštědlová lepidla, sekundové lepidlo kyanoakrylátové 

Polykarbonát (PC) – reaktivní lepidla epoxidová či speciální rozpouštědlová 

Polyvinylchlorid (PVC) – Tvrzené plasty je nutné lepit rozpouštědlovými a reaktivními lepidly. Měkčené, které nemají vrstvu z textilu, slepíte rozpouštědlovými lepidly. Kontaktní kaučuková lepidla použijeme na podlahoviny z měkčeného PVC a také pro PVC s textilním nosičem (např. koženky). Pěnové PVC slepíte reaktivními epoxidovými lepidly.

Polyamid (PA)– sekundové lepidlo, kontaktní kaučuková lepidla či dvousložková epoxidová, pokud je lepíte ke kovu či dřevu 

Polyetylen, polypropylen (PE, PP) – povrch je nejlépe aktivovat (ožehnout hořákem) a poté použít kontaktní kaučukové, epoxidové dvousložkové či polyuretanové lepidlo. 

Celuloid – pro tento druh plastu volíme lepení na základu nitrocelulózy. 

Lepidlo na dřevo

Není dřevo, jako dřevo. Před koupí lepidla je nutné se zamyslet nad tím, jestli bude Váš dřevěný kousek umístěn v interiéru či exteriéru, bude-li namáhán vlhkostí a zda má nějakou stávající povrchovou úpravu, či jde o tzv. surové dřevo, které má vysokou savost.  

Lepidla na dřevo jsou označována D2, D3 a D4 na základě odolnosti vůči vodě (vlhkosti). D2 a D3, tzv. bílá lepidla, jsou vhodná do interiérů a vytvrzují se odpařením vody (rozpouštědla). Lepidla označena D4 odolávají vodě a používají se pro exteriéry. Patří do skupiny tzv. reaktivních lepidel, kde vzdušná vlhkost a vlhkost vlastního dřeva nastartují chemickou reakci, lepidlo nabude na objemu a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu. 

Pokud se chystáte lepit dřevo, pak pravděpodobně využijte polyuretanové lepidlo, případně lze využít i disperzní lepidla na dřevo, které se však doporučují pro aplikaci jen v interiérech.

Lepidlo na kov

Když začnete s výběrem lepidla na kov, myslete na to, o jaký kov se jedná, co za komponenty slepujete a jak bude lepený spoj namáhán. Pro lepení kovů používáme epoxidová lepidla či polyuretanová dvousložková lepidla. Čím delší je doba slepování spoje, tím větší pevnost spoje můžete očekávat, jelikož s rostoucí délkou vytvrzování spoje roste i pevnost. 

Lepidla bez plniva jsou pryskyřičná, mají velkou sílu lepeného spoje a využívají se při konstruování, modelářství apod. Chcete-li kromě slepení také vyplnit prostor, použijete lepidla s plnivem, po kterých sáhnete při tzv. svařování za studena. Hodí se zejména na opravy poškození kovových dílů.