Doplňte zásoby palivového dřeva

S končící zimou a přicházejícím jarem se blíží období, kdy budeme znovu potřebovat zkontrolovat, připravit a případně dokoupit nejen zahradnické nářadí, ale i pily na práci se dřevem. Jaké pily se dají pořídit a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?


Jakou pořídit pilu?

Jednou z prvních důležitých věcí, jakmile to počasí dovolí, je doplnění zásoby palivového dřeva pro další topnou sezónu. Ať už si dřevo kácíte sami nebo si naopak necháváte klády dřeva dovézt domů, určitě budete potřebovat pilu.

Motorové pily

Mezi nejčastěji používané pily patří motorové pily. Jejich výhodou je možnost práce na jakémkoli místě bez zdroje elektrické energie. Samozřejmě cenou za to jsou náklady na palivo, olej a rovněž její servis.

 

Elektrické pily

Velmi oblíbené jsou v posledních letech také elektrické pily. Předností je tichý provoz, minimální náklady za něj a snadnější údržba. Nevýhodou je řezání v omezené vzdálenosti - kam vystačí kabel s elektřinou. Další nevýhodou je potřeba zvýšené dvojnásobné bdělosti. Nejenže musíte myslet na to, že pracujete s pilou, ale v případě elektrické pily i na kabel elektrické energie, který se vám může zejména při práci ve výškách plést do nebezpečné blízkosti řetězu pily.

Aku pily

Kompromisem mezi oběma výše popisovanými druhy pil jsou aku pily. Mají v sobě samostatnost pil motorových a tichý provoz pil elektrických. I aku pily potřebují pravidelnou údržbu a servis, ale ta není zdaleka tak náročná, jako u pil motorových. Pamatovat musíte na závislosti nabité baterie neboli akumulátoru. Abyste nemuseli práci přerušovat a to zejména tehdy, když se nacházíte daleko od své dílny, bývá výhodné brát sebou více aku baterií.

Aku-pila

Na obrázku: Pila řetězová Aku s nabíječkou

 Pily v našem eshopu: řetězové pily

Nezapomeňte na malé větve

Máte-li na zahradě ovocné stromy, určitě oceníte i aku ocasové a šavlové pily. Jsou ideálním pomocníkem při prořezávání menších větví stromů nebo na jejich likvidaci. Stejně tak i teleskopické pily umožňující dosáhnout do vyšších částí koruny stromu.

Tip: Když se vám doma začne kupit nářadí, musíte jet mít kde uložit. Jakmile je ho už opravdu hodně, doporučíme zahradní domek. Obyčejný plechový lze pořídit za cenu od 6 tisíc korun, nejlevnější dřevěné stojí podobně, ale nabízejí menší úložnou plochu. Místo hledání na Google běžte rovnou do sekce zahradní domky vyhledávače Biano.